زنگ کرونا در مدارس به صدا درآمد!

زنگ کرونا در مدارس به صدا درآمد!

در روزهای بازگشایی مدارس، سهم ما برای محافظت از کودکان‌مان در برابر کرونا چیست؟

زمان زیادی از شیوع و گسترش ویروس کرونا گذشته؛ اما با تداوم این بیماری و همراه شدن آن با فصل سرما و بازگشایی دوباره‌ی مدارس، چالش جدیدی در پیش روی دانش آموزان قرار گرفته و بسیاری از والدین در خصوص سلامتی فرزندان خود احساس خطر می‌کنند. در متن پیش رو، از بایدها و نبایدهای حضور دانش آموزان در مدرسه می‌گوییم و با یادآوری چندین نکته سعی داریم تا از نگرانی های شما کم کنیم.

در سایر کشورها، مدارس  چگونه به استقبال فصل جدید تحصیلی می روند؟

اگرچه ماه هاست ویروس کووید 19 زندگی روزمره مردم سراسر جهان را مختل کرده، اما نمی‌دانیم این مهمان ناخوانده تا چه زمانی  همراه ما خواهد بود، پس باید زندگی روتین خود  را با شرایط فعلی وفق دهیم. بنابراین بسیاری از کشورها با تمام شدن تعطیلات تابستانی، تصمیم به بازگشایی مدارس گرفتند تا دانش آموزان بیش از این از روند تحصیلی خود جا نمانند. اما با در نظر گرفتن یکسری از محدودیت ها و قوانین:

اگر نکات بهداشتی رعایت نشود، محیط مدرسه و ازدحام دانش آموزها، مناسب‌ترین بستر برای انتقال بیماری به معلم ها  و سایر دانش آموزها خواهد بود. بنابراین بایتسی کادر مدرسه و دانش آموزان از ماسک استفاده کنند و کلاس ها حتی الامکان در فضاهای باز و سالن های آمفی تئاتر برگزار شوند. راهکار بعدی تغییر ساعت کلاس ها بود تا مانع از تجمع تعداد زیادی از دانش آموزان در یک زمان مشخص شود. ضدعفونی کردن کف زمین، نرده ها و دستگیره های در و به صورت کلی هر سطحی که زیاد لمس می‌شود نیز امری جدایی ناپذیر برای مقابله با ویروس کرونا است.

هم چنین برای دانش آموزان مقاطع بالاتر که والدین شان جزو سنین آسیب پذیر هستند، امکان آموزش‌ از راه دور نیز وجود خواهد داشت و اگر دانش آموزی که در بین اعضای خانواده خود، با شخص بیمار و سالمند در ارتباط باشد، می تواند از آموزش حضوری معاف گردد تا ریسک ابتلا به بیماری را در مسیر رفت و آمد و برخورد با سایر دانش آموزان، به حداقل برساند. یکی از دیگر نکات حائز اهمیت در مدارس، بررسی سیستم های تهویه هوا است تا از این طریق جلوی انتشار ویروس گرفته شود.

از آن جا که شاید رعایت تمامی توصیه های بهداشتی برای کودکان کم سن و سال تر  سخت و مشکل باشد، معلم ها می‌توانند آن ها را در گروه‌های کوچکتر قرار  دهند تا کم ترین تماس را با سایر دانش آموزان داشته باشند و از خطرات بیشتر در امان بمانند.

حالا نگاهی بندازیم به اقدامات وزارت آموزش و پرورش ایران در زمان بازگشایی مدارس

این وزارتخانه، نحوه تدریس و آموزش مدارس را بر اساس رنگ شهرها تعیین می کند. در مناطق سفید، کلاس ها به صورت حضوری برگزار شده و برای آموزش تکمیلی از سامانه شاد و سایر ابزارهای آنلاین و مجازی استفاده می گردد. در مناطق زرد، دانش آموزان تنها چند روز در هفته به مدرسه می آیند و باقی دروس به صورت غیرحضوری تدریس می شود ولی در شهرهای قرمز، مدارس تماما غیرحضوری است. اگرچه نقایصی در خصوص آموزش از راه دور و امکانات دانش آموزان و خانواده ها برای تدریس مجازی وجود دارد، اما به نظر می رسد استفاده همزمان از آموزش حضوری و مجازی در شرایط فعلی، کارآمدترین راه حل است.

وزریر آموزش و پرورش به اولیا قول داده است تا در کلاس ها فاصله دومتری رعایت شود، سرویس های بهداشتی و میز و صندلی ها روزانه ضدعفونی و بوفه ها و سالن های ورزشی بسته شده شوند. همچنین ساعات آموزش نیز کوتاه تر شده و  بر  سرویس های حمل و نقل نیز نظارت دقیق تری صورت بگیرد. سیستم های تهویه مناسب باشند و در صورت وخیم شدن اوضاع ، کلاس ها تماما مجازی برگزار شود.

به عنوان والدین، چگونه می توانیم خطرات احتمالی ویروس کرونا را در محیط مدرسه را کاهش دهیم؟

در ابتدا این مسئله را در نظر داشته باشید که ممکن است شرایط فعلی موقتی باشد و با اوج گیری شیوع کرونا، مدارس دوباره تعطیل شده و روند آموزش شکل دیگری به خود بگیرد. پس لازم است از خود انعطاف پذیری نشان دهیم.

برای فرزند خود توضیح دهید که شرایط تحصیلی امسال، کمی با سالهای گذشته متفاوت است. به  زبان خودش دلایل را بیان کنید و بگویید چرا دیگر نمی تواند مانند گذشته با گروه هم سن و سالان خود وقت بگذراند. چراکه درک و تحمل این شرایط برای کودکان، کمی دشوار است و جدا شدن از جمع دوستان نیز تحمل ناپذیر. پس با صبر و حوصله با او صحبت کنید و توضیحات لازم را بدهید.

از آموزش های اولیه بهداشت به فرزندتان غافل نشوید! هر روز به او یادآوری کنید که چندین مرتبه در طول روز دست های خود را با آب و صابون بشوید تا این رفتار برای او صورت عادت در آمده و در مدرسه نیز به آن عمل کند. به او آموزش دهید که در هنگام سرفه و عطسه جلوی دهان خود را با دستمال بگیرد و یا حتی آرنج خود استفاده کند. همچنین فاصله اش را با سایر هملاسی هایش حفظ نماید.

لازم است که قبل از شروع مدارس، سری به مدرسه او بزنید و با مسئولین مدرسه صحبت کنید و از شرایط و امکانات آن جا مطلع شوید و اگر با کمبودی مواجه شدید، حتما اطلاع رسانی کنید.

در کیف فرزندتان چندین ماسک و دستکش اضافه قرار دهید تا در صورت بروز مشکل، بتواند آن ها را عوض کند و حتما به او بگویید که پس از استفاده، ماسک های مصرف شده را در سطل آشغال ببیندازد و محیط را آلوده نکند. این نکته را نیز به او یادآوری کنید که نباید ماسک خود را با دوستان خود جابجا و تعویض کند.

شاید سیستم بهداشتی مدرسه توان کافی را برای مقابله با کرونا نداشته باشد. پس حتما مقداری مایع دستشویی را در ظرف مناسب و کوچکی بریزید تا فرزندتان بتواند با خیال راحت، حتی در زمان نبود امکانات بهداشتی  دست های خود را به صورت منظم  بشوید. این روزها محلول ها و ژل های ضدعفونی کننده به راحتی در دسترس هستند و اگر فرزند شما از لحاظ سنی طرز استفاده از آ ن ها را یاد گرفته، می توانید برای او تهیه کنید و در کیفش قرار دهید.

برای جلوگیری از ازدحام و استفاده از آبخوری ها، می توانید از قمقمه یا بطری های کوچک آب کمک بگیرید. در این صورت احتمال آن که فرزندتان به آبخوری مراجعه کند و یا با دست های آلوده آب بنوشد، به حداقل خواهد رسید.

 تا جای ممکن خوراکی ها و میان وعده های بین کلاسی او را در خانه و به صورت بهداشتی تهیه کنید تا نیازمند خرید کردن از فروشگاه نباشد. البته به او یاد آور شوید که قبل از خوردن غذا، حتما دستان خود را با آب و صابون بشوید.

ضروریست که به کودک خود آموزش دهید اگر با نشانه ها و علائم کرونا مانند مثل سرفه، تب و .. روبرو شد، حتما به شما اطلاع دهد تا اقدامات درمانی را لازم را انجام دهید.

رفت و آمد فرزندان‌تان با وسایل نقیله عمومی ممکن است کمی خطرآفرین باشد. در صورتی که شما امکان رساندن او را به مدرسه ندارید و فرزندتان از سرویس استفاده می کند، سعی کنید تعداد دانش آموزانی سرویس  را کاهش دهید و  بر ضدعفونی کردن محیط داخلی ماشین، چه قبل از  سوار شدن و چه بعد از پیاده شدن بچه ها، نظارت کافی داشته باشید و از راننده بخواهید تا دستورهای بهداشتی را رعایت کند.
در ایام مدرسه و شیوع کرونا، برای سلامت روان کودمان چه نکاتی را می توانیم رعایت کنیم؟

شیوع ویروس کرونا و قرنطینه ی چندماهه و به تبع آن مشکلات احتمالی ای که خانوداه ها درگیر آن شدند، مانند از دست دادن یکی از اعضای خانواده، مشکلات اقتصادی، بحران های خانوادگی و دست و پنجه نرم کردن با استرس ، اضطراب و وسواس، بیش از هرزمانی بر کودکان تاثیر منفی گذاشته  و می تواند آن ها را مستعد اضطراب و ترس برای مواجه شدن با محیط بیرونی کند. پس در اولین قدم رفتارها و ترس های کودک خود را بشناسید و سعی در از بین بردن آن ها کنید اما با روشی که باعث به وجود آمدن بیشترین نزدیکی میان شما و فرزندتان شود..

حتما با اولیای مدرسه راجع به کودکانی که ممکن است مبتلا به کرونا و سپس از جانب همکلاسی ها طرد شوند، صحبت کنید. از آن ها بخواهید تا تمهیدات لازم را به عمل بیاورند و مانع از این چنددستگی ها و نگاه های ناخوشایند همکلاسی ها شوند. حتی می توانید شبکه ای حمایتی از سایر اولیا و انجمن مربیان تشکیل دهید و دررابطه با این موارد صحبت کنید.

اگر آموزش مجازی کیفیت لازم و کافی را برای فرزند شما ندارد، سعی کنید از منابع کمکی و تقویتی بهره بگیرید. از فرزند خود حمایت کنید؛ چراکه ممکن است فراگیری دروس به این شیوه کمی سخت باشد. بنابراین از یک برنامه روتین  و روزانه برای رسیدگی به وضعیت درسی و روحی او کمک بگیرید. فرزند شما ممکن است در یادگیری و تمرکز کردن دچار مشکل شود و احساس بی قراری کند و  از خود پرخاشگری نشان دهد.  بگذارید احساسات خود را ابراز کند و در مقابل آن ها جبهه گیری نکنید. می توانید برنامه ها و تفریحات سالم و گروهی خانوادگی را در برنامه روزانه او بگنجانید و برای مقابله با کم تحرکی او  در خانه با همدیگر  ورزش کنید.

به عنوان نکته پایانی در نظر داشته باشید که با وجود مجازی شدن کلاس ها و امکان دسترسی آزادانه کودکان به اینترنت و محتواهای گوناگون، ممکن است کودک شما در معرض آسیب ها و محتواهایی قراربگیرد که مناسب سن او نیست. پس به عنوان یک والد مسئول اما دلسوز، نظارت کافی را بر فضای دسترسی کودکان به اینترنت داشته باشید.

امیدواریم که با رعایت کردن نکات ذکر شده و هرچند با وجود کمبودهای موجود، بتوانیم خود و فرزندمان را در مقابل این بیماری محافظت کنیم تا هرچه سریع تر زندگی روال عادی خود بازگردد.

- اخبار ویژه کرونا