ناگفتنی‌های خوشمزه‌ی سرماخوردگی

ناگفتنی‌های خوشمزه‌ی سرماخوردگی

با رسیدن فصل سرما و شیوع سرماخوردگی و آنفولانزا و اخیرا کرونا تقویت سیستم ایمنی بدن در اولیت قرار میگیره. اگه می خواین بدونین که با مصرف کدوم مواد غذایی از سرماخوردگی در امان می‌مونین، مطلب زیر رو از دست ندین.

با شروع فصل سرما نگرانی ها بابت ابتلا به سرماخوردگی و آنفولانزا، بیش تر می شه. همیشه شنیدیم که پیشگیری بهتر از درمانه و سرماخوردگی هم از اون دسته بیماری هاییه که به خوبی میشه از مبتلا شدن به اون جلوگیری کرد. شرط لازم برای مقابله با سرماخوردگی، تقویت سیستم ایمنی بدنه که البته با مصرف موادغذایی ساده و خانگی مغذی امکان پذیره.

ویتامین C

بدن ما به تنهایی قادر به تولید و ذخیره ویتامین C نیست. پس لازمه که هرروز از خوراکی هایی استفاده کنیم که حاوی این ویتامین مفید هستن. ویتامین C به تقویت و بازسازی سیستم ایمنی بدن کمک می کنه و باعث افزایش تعداد گلبول های سفید خون می شه. بعضی از میوه ها و سبزیجات، منابع اصلی ویتامین C هستن:

پرتقال / لیموترش / لیموشیرین / گریپ فروت / نارنگی / فلفل قرمز / توت فرنگی / کلم بروکلی

زینک یا روی

روی هم مثل ویتامین C باعث افزایش تعداد گلبول های سفید میشه و از انتشار عفونت در بدن جلوگیری می کنه. مصرف خوراکی های حاوی روی، علائم سرماخوردگی و تنفسی رو کاهش می دن. از جمله مواد سرشار از روی می تونیم به

سیر / لوبیا / نخود / ماست / مرغ / گوشت بدون چربی ، اشاره کنیم.

ویتامین D

ویتامین دی علاوه بر فوایدی که برای استحکام استخوان ها و دندان ها داره، برای تقویت سیستم ایمنی بدن هم موثره.

قارچ / شیر / غلات / ماهی ها از جمله خوارکی هایی هستن که حاوی این ویتامینن.

زنجبیل

زنجبیل از زمان های دور تا به امروز، برای کاهش التهاب درد و علائم تنفسی، مصرف میشده. این خوراکی مغذی و شگفت انگیز همچنین می‌تونه باعث کم شدن گلودرد و حالت تهوع بشه.

فلفل

در فصل سرما، فلفل رو در برنامه غذایی خود بگنجونین؛ چراکه این ماده غذایی باعث افزایش متابولیسم بدن و تقویت سیستم ایمنی شده و به تغییر دمای بدن کمک  میکنه و مانع انباشته شدن چربی در بدن می شه.

چای سبز و عسل

ترکیب چای سبز و عسل هم خیلی مفیده؛ چون سرشار از آنتی اکسیدانه و به طور طبیعی در برابر عفونت یا آسیب سلولی از بدن محافظت می کنه. اضافه کردن عسل به چای می تونه به درمان خارش گلو و حمایت از سیستم ایمنی بدن کمک کنه. عسل دارای خواص ایمن سازیه و یک قاشق از اون به همراه چای سبز می تونه برای مبارزه با سرما خوردگی عالی و موثر باشه.

 

 

 

منابع :

۱۹ خوراکی که موجب تقویت سیستم ایمنی بدن می‌شود

خوراکی های کمک کننده به تقویت سیستم ایمنی بدن برای مبارزه با سرما خوردگی

10 خوراکی برای تقویت سیستم ایمنی بدن


- مراقبت‌های فصلی