چگونه از کلیه های خود مراقبت کنیم؟

چگونه از کلیه های خود مراقبت کنیم؟

امروزه بیماری های کلیوی پیشرفت چشمگیری داشته‌اند. با داشتن یک سبک زندگی سالم و رعایت نکات ساده زیر، می تونین از بروز بیماری های کلیوی جلوگیری کنین.

شاید برای شما هم جالب باشه که بیماری های کلیوی تا قبل از رسیدن به مرحله حاد و پیشرفته، علائم خاصی رو از خودشون بروز نمیدن. پس چقدر عالی میشه که ما نشونه های پیش پا افتاده رو جدی بگیریم و برای چکاپ منظم سالیانه، به پزشک مراجعه کنیم.

بعد از سن 50 سالگی، ممکنه دیواره ی سرخرگ های کلیه به تدریج ضخیم و عبور خون به بافت کلیه با مشکل روبرو بشه. اگرچه که داشتن بیماری های زمینه ای مثل دیابت و فشار خون هم از دلایل آسیب به کلیه محسوب میشه.

 

از کجا بفهمیم حال کلیه مون خوب نیست؟

در صورتی که با علائم زیر روبرو شدین، باید بدونین که زنگ خطر کلیه ها به صدا در اومده:

-اگه زمان انجام هرکاری احساس خستگی می کنین؛

-اگه اشتهاتون رو از دست دادین؛

-اگه فکر می کنین که نیاز دارین زود به زود دفع ادرار داشته باشین؛

-اگه میزان کراتینین خون‌تون بیش تر از حد مجازه؛

باید به پزشک مراجعه کنین تا با بررسی های بیشتر و انجام یه سری آزمایشات، نگرانی هاتون برطرف بشه و در صورت نیاز به درمان ادامه بدین

 

چجوری مراقب حال و احوال کلیه هامون باشیم؟

-سعی کنیم به اندازه کافی در طول شبانه روز آب بنوشیم. یک لیتر آب رو در ساعات مختلف تقسیم بندی کنیم و جرعه به جرعه بنوشیم تا کار کلیه ها راحت تر بشه و دائما احساس هم دفع ادرار نداشته باشیم.

-در رژیم غذایی مون تجدید نظر کنیم؛ اگه بیش از اندازه پروتئین و گوشت مصرف می کنیم، مقدارشون رو کاهش بدیم. چراکه کلیه ها مجبور میشن کار بیشتری انجام بدن و طبیعتا زودتر به مشکل بر میخورن.

- حواسمون به کلسترول، فشار خون و چربی خونمون باشه. استفاده زیاد از نمک، باعث بالا رفتن فشار خون میشه.

-مصرف سیگار و دخانیات هم از جمله عواملیه که ریسک ابتلا به بیماری های کلیوی رو بالا میبره.

-همچنین فراموش نکنین که در صورت مواجهه با این علائم، به هیچ وجه نباید خوددرمانی کنین و از مسکن های غیراستروئیدی مثل آسپرین، ایبوپروفن و ناپروکسن استفاده کنین! چراکه این دارو ها میتونن باعث سمی شدن کلیه و بروز بیماری مختلف بشن.

 

 

 

منابع:

چگونه باید از کلیه ها مراقبت کرد؟

ده روش مناسب برای مقابله با بیماری کلیوی

- دانستنی های سلامت داخلی