از اختلالات کف لگن چه میدانیم؟

از اختلالات کف لگن چه میدانیم؟

اختلالات کف لگن، از جمله مشکلات شایعی هست که معمولا افراد از اون‌ها اطلاع کمی دارن و از بیان کردن مشکل‌شون خجالت زده هستن؛ در حالی که در اغلب موارد درمان این اختلالات بدون کمک دارو و جراحی صورت میگیره!

از هر 4 زن، یک نفر از اختلالات کف لگن رنج میبره و این آمار به خوبی میزان رایج بودن اختلالت کف لگن رو نشون میده. عضلات کف لگن در واقع حمایت کننده ی ارگان های داخلی بدن مثل رحم، روده و مثانه هستن. عضلات کف لگن مثل یک گهواره و ظرف عمل میکنن و این ارگان ها رو درون خودشون نگه میدارن.

 

اگه این عضلات دچار ضعف، اسپاسم یا هر مشکل دیگه ای بشن، میتونن کیفیت زندگی ما رو تحت تاثیر قرار بدن و باعث بروز مشکلاتی مثل:

- بی اختیاری ادراری در هنگام عطسه، سرفه، بلند کردن اجسام سنگین، بالا رفتن از پله ها و فعالیت های جنسی و نشت ادرار قبل از رسیدن به دستشویی بشن.


- همچنین بی اختیاری مدفوع و ناتوانی در نگهداری گازهای روده؛

- یبوست و دفع به همراه درد و خونریزی؛

- احساس عدم نیاز به دفع و شل نشدن اسفنکتر های مقعد و تعداد دفع کمتر از سه بار در طول یک هفته؛

- افتادگی احشای داخلی بدن که پرولاپس نام داره و شامل افتادگی رحم ، روده و مثانه میشه؛

- واژینیسموس و دیسپارونیا و درد واژن و ناحیه لگن به هنگام دخول و اسپاسم غیرارادی هنگام مقاربت بشن.

 

متاسفانه بخاطر شرم و نبود اطلاعات کافی، بیماران از بازگو کردن مشکات خود هراس دارن و اختلالاتی که با درمان های ساده قابل پیگیری هستن، بخاطر ترس و خجالت بیماران، وخیم تر میشن. پس اگه مشکلات بالا رو دارین؛ به راحتی و بدون شرمندگی، با پزشک معتمد در میون بذارین تا با ارجاع شما به فیزیوتراپیست و انجام تمرینات خاص مثل کگل و بیوفیدبک، به تقویت عضلات کف لگن و درمان مشکلاتتون، کمک کنن.

 

 

 


منبع:

اختلالات عضلات کف لگن چیست؟

- اختلالات کف لگن