یبوست و اختلالات کف لگن

یبوست و اختلالات کف لگن

یبوست از اون دسته اختلالاتیه که میتونه عوامل مختلفی داشته باشه. یکی از عوامل به وجود آورنده ی یبوست، اسپاسم و اختلالات کف لگن هست.

در حالت عادی دفع مدفوع به صورت خودکار و با هماهنگی عضلات لگن اتفاق میفته و زمانی که فرد برای دفع اراده میکنه، عضلات شل میشن و تخلیه صورت میگیره. اما گاهی وقتا بخاطر اسپاسم و گرفتگی شدید عضلات کف لگن، زمانی که فرد قصد تخلیه داره، تمام عضلات لگن منقبض شده و مانع از خروج مدفوع میشن. در این شرایط فرد احساس می کنه که هنوز به تخلیه نیاز داره و باید مرتبا به دستشویی مراجعه کنه؛ اما موفق نمیشه! حدود ۵۰ درصد افراد دچار یبوست مزمن، اختلال عملکرد کف لگن (PFDیا dyssynergia) دارن. در این اختلال، بین شل یا ریلکسیشن کف لگن (مثلا پوبو رکتالیس) و حرکت دیواره شکم که مسئله ای ضروری برای دفع مدفوع طبیعی هست، هماهنگی وجود نداره.

همچنین افتادگی بقیه ارگان های ناحیه لگن مثل روده، رحم، مثانه هم میتونه وضعیت خروج مدفوع رو تحت تاثیر قرار بده.

رکتویل یا افتادگی روده بزرگ هم یکی دیگه از عوامل به وجود آورنده ی یبوسته.

یبوست طولانی مدت و تلاش زیاد برای دفع، باعث ایجاد عوارضی مثل درد ناحیه شکم، بواسیر یا هموروئید، شقاق، پارگی دیواره روده بزرگ و ... میشه.

بیوفیدبک تنها روش درمانی برای ۵۰ درصد موارد یبوست مزمن هست و اولین قدم درمانی در بسیاری از بیماران مبتلا به این اختلاله. درمان یبوست با روش بیوفیدبک روده، شامل بازتوانی عضلاتیه که در دفع مدفوع و تخلیه روده بزرگ دخالت دارن. این روشها به بیمار اموزش داده میشه و بعد از مدت کوتاهی بیمار میتونه دفع مدفوع خودش رو به حالت طبیعی برگردونه.در این روش از تمرینات پیشرفته روده و کف لگن استفاده میشه. پس بنابراین عارضه خاصی نداره. در بسیاری از موارد اگه بیمار اختلال عملکردی شدید در کف لگن داشته باشه، از تحریکات الکتریکی خاصی بطور همزمان در ناحیه انتهای روده استفاده میشه که به روند درمان کمک میکنه.

فیزیوتراپی از طریق دستگاه بیوفیدبک و مانیتورینگ و ارزیابی دقیق قدرت عضلات کف لگن به درمان یبوست می پردازه و برنامه ی درمانی بیمار با بازی ها و الگوهای متنوع تنظیم میشه و در نتیجه مشکل بیمار به طور کامل حل میشهدر این روش هر جلسه با اعداد دقیق میزان بهبودی بیمار سنجیده شده و فرد کاملا نسبت به روند بهبودی خود آگاه هستافرادی هستن که حدود سه روز یا حتی بیشتر  احساس دفع و نیاز به تخلیه مدفوع ندارناین گروه از بیماران دچار اختلالات گوارشی اند و علاوه بر فیزیوتراپی، باید برای درمان کامل به متخصص گوارش هم مراجعه کننانجام ماساژهای تخصصی و مانورهای شکمی هم میتونه به درمان این بیماران کمک کنه.
منابع:

درمان یبوست با بیوفیدبک

درمان قطعی یبوست

- اختلالات کف لگن